Kategorie

Septyma

Strona zespołu: http://www.septyma.czynne24.net

cropped-Naglówek-2

Zespół wokalno- instrumentalny SEPTYMA powstał w 2004 roku . Zespół powstał z inicjatywy Jolanty Jabłońskiej oraz Małgorzaty Guz – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach. Od początku istnienia zespołu do chwili obecnej instruktorem jest pani Jolanta Jabłońska . W ciągu kilku lat skład zespołu wielokrotnie  zmieniał się. Zespół gościł w swoich progach zawsze młodzież uzdolnioną i kochającą muzykę i tak jest do chwili obecnej. Zespół Septyma jest zespołem amatorskim , toteż skupia dzieci i młodzież ,które często pierwszy raz spotykają się z podstawowymi zasadami muzyki na próbach zespołu. Wiele osób trafiło do zespołu z zajęć nauki gry na keyboardzie i fortepianie ,które prowadzi pani Jolanta Jabłońska  w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach. Na początku swojej działalności zespół występował tylko podczas okolicznych imprez i brał aktywny udział w uroczystościach gminnych. W skład zespołu w roku 2004 roku wchodzili: wokal: Paulina Skowron, Aneta Witosz, gitara: Agnieszka Gajda, akordeon, ksylofon, fortepian: Paulina Olszok, fortepian: Przemysław Śmiga, ksylofon,bongosy: Rafał Olszok. W roku 2005 z zespołu odeszła Paulina Skowron, Przemysław Smiga oraz Agnieszka Gajda. Ich miejsca zajęli ; Paweł Kiełkowski: fortepian, keyboard, gitara: Ewa Wojtas. Do zespołu dołączyła siostra Anety Witosz :Aleksandra Witosz oraz Katarzyna Fiałek, które wspomagały zespół wokalnie. W 2006 roku po raz pierwszy zespół wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „ Bóg się rodzi” i tu odniósł swój pierwszy wielki sukces. Na jednym z większych festiwali na Śląsku zespół zdobył III miejsce. Jury zachwyciło się wykonaniem kolęd: „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Mroźna cisza” oraz „Bóg się rodzi”. Wiele pochwał otrzymała młodziutka wokalistka zespołu 11 letnia Aneta Witosz, która w szczególny sposób zachwyciła jurorów wykonaniem kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie”. W tym samym roku zespół Septyma nagrał w studio podkład instrumentalny do dwóch piosenek „Mały książę i „ Z krainy Oz” dla Anety Witosz, która dostała się do Finału Europejskiego Festiwalu Piosenki pod dyr. Jacka Cygana.

W 2006  roku do zespołu dołączyła Adrianna Białończyk ( fortepian) oraz Michał Białończyk( flażolet, bongosy, flet tenorowy).

W 2007 roku zespół zajął III miejsce w I regionalnym Festiwalu Kolęd w Bieruniu. Od września 2007 roku do września 2008 roku zespół chwilowo zawiesił swoją działalność ze względu na urlop macierzyński instuktorki Jolanty Jabłońskiej. Jednak od września zespół z powrotem został reaktywowany i zaczęła się intensywna praca nad repertuarem kolędowym. Do zespołu   dołączył uzdolniony skrzypek Michał Drab, oraz Ewa Sprownik . Ówczesny skład zespołu był nieco mniej liczny niż w ubiegłych latach, zasiliły go  nastepujące osoby: wokal :Aneta Witosz i Aleksandra Witosz, Michał Białończyk: bongosy, flet prosty, Adrianna Białończyk: fortepian, Ewa Sprownik: keyboard, fortepian, ksylofon, Michał Drab: skrzypce. Intensywna praca zaowocowała wieloma sukcesami . W styczniu 2009 roku zespół otrzymał następujące nagrody:

I Miejsce w V Starochorzowskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

II Miejsce w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach

III Miejsce na III Festiwalu Kolędowym „Adeste Fideles…” w Godowie

Wyróżnienie w III Rybnickim Festiwalu Kolędowym „Anioły Śpiewają”

W 2009 roku do zespołu dołączyła Magdalena Sprownik uzdolniona wokalnie młoda dziewczyna o pięknej jasnej barwie głosu i wysokiej skali. Intensywna praca nad  wokalem i duże postępy sprawiły ,że zajęła ona pierwszoplanowe miejsce jako wokalistka zespołu. Od tego czasu partie głosowe zaczęły być realizowane w dwugłosie przez dwie uzdolnione wokalistki: Magdalenę Sprownik(sopran), oraz Anetę Witosz (mezzosopran)

W 2009 roku pani  Jolanta Jabłońska wprowadziła do repertuaru zespołu pieśni patriotyczne. Już w listopadzie 2009 roku zespół miał okazję zaprezentować przed szerszą publicznością utwory o tematyce patriotycznej. I tu odniósł swój pierwszy sukces na tego typu festiwalu. Młodzi muzycy otrzymali:

II Miejsce w II Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna” w Suchej Beskidzkiej

http://gok.zebrzydowice.pl/galerie_int/septyma_2009/index.html

Kolejny 2010 rok również obfitował  w sukcesy. Już początek roku zaowocował wieloma osiągnięciami . Niewątpliwie należą do nich:

I Miejsce w X Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach

I Miejsce na IV Festiwalu Kolędowym „Adeste Fideles …” w Godowie

II Miejsce w XIV Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach

Wyróżnienie w III Komorowickim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

Do zespołu dołączyła Joanna Sprownik która wraz z Aleksandrą Witosz śpiewała w chórku.

Rok szkolny 2010/2011 znów przyniósł kolejne zmiany w składzie zespołu. Z zespołu odeszła Aneta Witosz, Aleksandra Witosz oraz Adrianna Białończyk. Od stycznia 2011 roku zespół poszerzył swój skład o wiolonczelę. Na tym pięknie brzmiącym instrumencie gra Zbyszek  Jędrusiak, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Do zespołu dołączyły również dwie muzycznie uzdolnione siostry: Urszula ( gitara, wokal) i Sylwia Gumola
( fortepian) oraz Marytna Kozok ( wokal, ksylofon). Rok 2011 to również pasmo sukcesów. Przedstawiają się one następująco:

I Miejsce w XI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach

II Miejsce w XV Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach

I Miejsce w XI Przeglądzie Pieśni Patriotycznych organizowanych przez Akcję Katolicką

III miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu

II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych w Cieszynie.

Rok szkolny 2011/2012 niesie za sobą kolejne zmiany w składzie zespołu. Z zespołu odchodzi Ewa Sprownik Rozbudowana zostaje sekcja wokalna której skład poszerza się o kolejne dwie osoby. Dwie siostry mieszkające w Zebrzydowicach: Oliwia i Agata Czyż, to nowe wokalistki zespołu SEPTYMA.

Rok 2012 dostarczył wiele radości młodym muzykom , a ich występy muzyczne zostały  uwieńczone jeszcze większymi sukcesami niż dotychczas. Oto sukcesy młodych muzyków:

I Miejsce na VI Festiwalu Kolędowym „Adeste Fideles …” w Godowie(II miejsca nie przyznano)

I miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu oraz Nagroda Specjalna Ks. Proboszcza Tadeusza Augustynka

Wyróżnienie w XVI Wojewódzkim Festiwalu  Pieśni „Bóg się rodzi” w Żorach

Oprawa muzyczna mszy świętej z okazji 10-lecia istnienia Akcji Katolickiej w Zebrzydowicach (22.04.2012r.)

Grand Prix w XIII Przeglądzie Piosenki Religijnej w Milówce organizowanym pod honorowym patronatem Ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego – Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Największym osiągnięciem zespołu w 2012 roku było zdobycie  GRAND PRIX na XIII Festiwalu Piosenki Religijnej w Milówce. Nagrodę główną ufundowali Bracia Golec z Golec Uorkiestra, którą wręczono zespołowi Septyma podczas koncertu galowego. Oprócz nagrody , każdy członek zespołu otrzymał zdjęcie z osobistą dedykacją od Braci Golec. Cały festiwal był wspaniałym przeżyciem dla młodych muzyków . Pieśni religijne i chęć muzykowania ku chwale Bożej wszystkich młodych ludzi ,którzy przybyli na festiwal, zaowocowało wspaniałą i niepowtarzalną atmosferą

Zespół wokalno instrumentalny Septyma dopiero od 2012 roku wzbogacił swoją paletę utworów o pieśni religijne i Maryjne. Obecnie repertuar Septymy zawiera również kilkanaście kolęd oraz pieśni patriotycznych, które są wynikiem wieloletniej pracy. Rozpoczęto intensywną pracę nad jeszcze ambitniejszym repertuarem niż dotychczas. Wszyscy jednak z radością przychodzą na próby, gdzie oprócz pracy mogą się spotkać i rozmawiać , bo tych ludzi łączy wielka przyjaźń i zamiłowanie do muzyki. To połączenie mobilizuje do pracy i odpowiedzialności za cały zespół. Wzajemne wspieranie się i zawsze wyciągnięta pomocna dłoń kolegi i koleżanki, tworzą rodzinną atmosferę, którą nietrudno zauważyć na koncertach zespołu. Zespół wokalno instrumentalny Septyma pod dyr. Jolanty Jabłońskiej działa od 8 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach.