Kategorie

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Kończaneczki”

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dziecięcy zespół folklorystyczny „Kończaneczki”, działający z początku w szkole podstawowej, a później przy GOK Zebrzydowice, istnieje od 1996 r. Pierwszy skład zespołu to 16 dziewcząt ówczesnych klas szóstych, potem dołączyło 8 chłopców i dwie solistki: Iwonka Krupa, wówczas uczennica klasy 2 i Natalka Krasucka, uczennica klasy 4.

Początkowo dziewczęta występowały w strojach wypożyczanych od życzliwych pań z zespołu „Małokończanie”, równocześnie uparcie przeszukiwały babcine szafy i kufry, aż zdobyły własne stroje cieszyńskie a przy okazji wzbogacały w cenne starocie istniejący w szkole, w klasie muzycznej, kącik regionalny. Gdy zabrakło w klasie muzycznej miejsca, GOK Zebrzydowice oddał na nasze zbiory korytarzyk i dwie sale w wyremontowanym zamku w Kończycach Małych. Rozpoczęła się wtedy wśród uczniów akcja zbierania staroci. Podczas wakacji 1997 przy pomocy „Kończaneczek” i ludzi dobrej woli powstała Izba Regionalna Wsi Cieszyńskiej, z której zbiorów korzystamy podczas prezentacji obrzędów, bo oprócz szczytnych celów, taka była m.in. idea założenia przez zespół tego wspaniałego muzeum.

Na początku dziewczęta wstydziły się przychodzić ubrane w stroje, przynosiły je w torbach i przebierały się w szkole, jednak nie upłynęło wiele czasu, a już śliczne Kończaneczki z dumnie podniesioną głową maszerowały ubrane w stroje cieszyńskie przez naszą wieś, rozdając uśmiechy i wzbudzając podziw mieszkańców oraz kierowców przejeżdżających aut. Pani Janina Marcinkowa po Złotym Kłosie w 1997 r. tak napisała w „Głosie Ziemi Cieszyńskiej” z dn. 23 maja: „ Bardzo udany był nagrodzony debiut zespołu „Kończaneczki” z Kończyc Małych. Dziewczęta ładnie śpiewały pieśni związane z obrzędami wiosennymi – Marzanką i Goikiem. Czysty śpiew, ładne stroje, gładko wyczesane główki wzbudziły dużą sympatię widzów i zapewniły wysoką ocenę jurorów”.

 Dziś do zespołu należą uczniowie klas 1 – 6, gimnazjalistki i dzieci w wieku przedszkolnym. Mamy wśród nas dzieci z Kończyc Małych, Zebrzydowic, Marklowic, Pruchnej, Kończyc Wielkich i Rudnika – ponad 40 osób. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorek od 15.00 do 16.30 dla dzieci z przedszkola i klas I – III oraz w piątki od 15.00 do 17.00 dla pozostałych dzieci – tych starszych. Brakuje nam chłopców w zespole, nikt nie wie, dlaczego mimo zachęt i próśb nie chcą z nami tańczyć. Chciałybyśmy zachęcić chłopaków z Kończyc Małych i sąsiednich miejscowości do towarzyszenia nam w tańcach, przecież w innych zespołach regionalnych w całej Polsce chłopcy tańczą i śpiewają.

Zespół ma swoją siedzibę w zamku w Kończycach Małych : „Przytulisko”- kochane, urządzone pięknie przez nas same, gdzie ochoczo odbywamy próby. Śpiewamy pieśniczki, tańczymy tańce cieszyńskie oraz prezentujemy stare, niepraktykowane dziś piękne i ciekawe ludowe obrzędy, uczymy się gawęd, wierszy, wyliczanek, przysłów, starych zabaw dziecięcych – wszystko w cieszyńskiej gwarze.

„Kończaneczki” od kilku lat organizują w Izbie Regionalnej w Kończycach Małych przy pomocy GOK–u konkurs gwarowy „Rzóndzymy po naszymu”, który cieszy się dużą popularnością w sąsiednich gminach.

Zespołem kieruje pani Joanna Nowak – emerytowana nauczycielka muzyki, ona też pisze dla nas scenariusze, wyszukuje cenne informacje z różnych źródeł. Tańców uczy nas pani Ewelina Bałdys – członkini Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Wiersze na potrzeby zespołu pisze pani Ewelina Szuścik z Zebrzydowic.

Występujemy na uroczystościach środowiskowych i gminnych, organizujemy własne koncerty, zapraszani jesteśmy na występy do różnych miast oraz bierzemy udział w konkursach i festiwalach, gdzie zwykle zajmujemy nagradzane miejsca.