Kategorie

KAMRATKI w „hanackich Atenach” (zdjęcia)

KAMRATKI w „hanackich Atenach”

KAMRATKI w „hanackich Atenach”

W sobotę, 21 września br, grupa KAMRATEK działająca przy Świetlicy Domu Ludowego w Kaczycach, udała się na kolejną wycieczkę – do miasta w którym zakwitło piękno – do Kromeriża w Czechach.

Przy niezbyt sprzyjającej aurze wycieczkowicze wraz z przewodnikiem podziwiali urocze miasteczka Moraw. Vizovice – znane z najsłynniejszej fabryki śliwowicy Rudolfa Jelinka w Czechach. Zlin- miasta o wyjątkowej architekturze, wiążące się z osobą Tomasza Baty- założyciela i twórcy najbardziej znanej czeskiej marki obuwia, które sprzedawane jest dziś na wszystkich kontynentach.

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie dawnej rezydencji arcybiskupstwa morawskiego – Kromeriża, należącego do najpiękniejszych miast Republiki Czeskiej. Malownicze historyczne centrum z  domami mieszczańskimi z podcieniami, barokowy pałac arcybiskupi, wyjątkowe ogrody rozściełające się  wokół, oraz arcybiskupie piwnice z wyjątkowym winem sprawiły, iż miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – ze względu na swoje spektakularne piękno i przepych. Po zwiedzeniu perełek Kromeriża i spacerze w ogrodach Zamkowym i Kwiatowym, wycieczkowicze udali się na typowo czeski obiad z knedlikiem, zaś w drodze powrotnej grupa degustowała naturalne wino mszalne, bardzo wysokiej jakości, tradycyjnie produkowane w mieście od 730 lat.

Przewodnicząca – Ilona Jasińska

Zobacz zdjęcia: